Nordre Fasanvej 239 (4)
Fakta
Ejendomstype: Boligudlejningsejendom
Landsdel: København By
Driftsudgifter: DKK 379.000
Afkast: 5 %
Areal: 1.089 m2
Grundareal: 709 m2

Nordre Fasanvej 239, 2200 København N

Mulighed for at undgå karensperiode

Boligudlejningsejendom sælges på tvangsauktion
Nordre Fasanvej 239 (10) Nordre Fasanvej 239 (4) Nordre Fasanvej 239 (5) Default Default Default Nordre Fasanvej 239 (6) Nordre Fasanvej 239 (7) Nordre Fasanvej 239 (8) Nordre Fasanvej 239 (9)

Ejendommen

Boligudlejningsejendom på i alt 1.089 kvm, der er yderst velegnet til udvikling.

Ejendommen er på 4 etager og har et forhus og et baghus med garage. Der er jf. BBR i alt 8 boligenheder og 6 erhvervsenheder. Boligarealet udgør 594 kvm og erhvervsarealet udgør 495 kvm.

Jævnfør byggesag blev der i 2020 installeret fjernvarme samt opsat nye faldstammer og stigestrenge.

Det er muligt at køre ind i gården, som er lukket med elrulleport ved vejen.

Ejendommen er kortlagt på vidensniveau 2 og har energimærke G. Det er en fordel med energimærket, da en opdatering til minimum D vil sikre der ikke er karensperiode.

Ejendommen ligger på matrikel nr. 14bz Utterslev, København. Den foreløbige vurdering for 2023 ligger på DKK 18.946.000.

  • Ejendommen leveres fri for lejere og der er mulighed for at undgå karensperiode
  • Velbeliggende boligudlejningsejendom med attraktive boligstørrelser som er delevenlige
  • Yderst velegnet til udvikling, da det vurderes at huslejenævnet vil godkende en gennemgribende renovering og hævelse af lejen til det lejedes værdi
  • Mulighed for optimering af erhvervsenhederne samt maksimering af markedsleje
  • Ejendommen sælges på tvangsauktion

Området

Området omkring Nordre Fasanvej 239 er et attraktivt område midt mellem Nørrebro og Frederiksberg. Området har igennem de senere år været igennem en større udvikling, og har fået glæde af Metrostationen ved Nørrebro Station.

Omkring Lygten er der mange forskellige butikker samt Nørrebo Bycenter. Derudover er der mange forskellige spisesteder, cafeer samt fitness centre og Kampsportens Hus.

Indenfor kort afstand er der forskellige større virksomheder som Novozymes og Symbion ligesom der er kort afstand til forskellige uddannelsesinstitutioner. Der er gode tilkørselsmuligheder, da Hillerødmotorvejen og Bispeengbuen ligger tæt på.

Der er også rekreative områder såsom Nørrebro Parken og Den Sorte Plads.

Alt i alt en beliggenhed, der tiltaler mange forskellige typer lejere.

Rasmus Engel - erhvervsmægler

Din ansvarlige mægler

Rasmus Engel

Commercial Real Estate Advisor

Erhvervsmægler & DiplomValuar

Rasmus arbejder analytisk, strategisk og systematisk og tænker ud af boksen, når opgaverne skal løses for vores kunder.

Hent prospekt

Consent
Consent(Required)
Jeg er ikke en robot