Vesterbro ejendom med udviklingspotentiale
Kontor
Gottlieb+Partners har netop afsluttet salget af en bemærkelsesværdig kontorejendom på Rosenørns Allé 12, 1634 København, beliggende på grænsen mellem Frederiksberg og Vesterbro. Ejendommen er solgt på vegne af to københavnske erhvervsdrivende fonde og solgt til en dansk fond. Igennem salgsprocessen var der en stor interesse for ejendommen, der var båret af danske såvel som internationale investorer.
En ejendom med historie og potentiale
Den klassiske kontorejendom på 3.290 kvm er fra 1924, og har en spændende fortid såvel som kulturhistoriske bevaringsværdier. Ejendommen blev oprindeligt opført som LO’s hovedkontor, og har i de seneste år fungeret som domicil for Red Barnet. Arkitekten var Christian Mandrup-Poulsen, som designede de flotte klassiske træk, der medfører der er tale om en unik ejendom med bevaringsværdi 2.
Ejendommen blev handlet fri for lejere, hvilket var med til at sikre en række muligheder for køber. Dette, kombineret med en central beliggenhed i København, åbnede op for en række attraktive udviklingsmuligheder. Nogle af de muligheder som investorerne overvejede var alt fra omdannelse til moderne kontorbygning, ejerlejlighedsopdeling og privatisering til en potentiel hotelkonvertering. Den endelige køber kunne se mulighederne for at omdanne ejendommen til en tidssvarende og moderne kontorejendom med respekt for de historiske detaljer og heritage.
Gottlieb+Partners’ strategiske off-market tilgang
Salget af Rosenørns Allé 12 blev udført som en struktureret off-market salgsproces, som en del af Gottlieb+Partners diskretionssalg. Denne tilgang sikrede en effektiv og målrettet dialog med et nøje udvalgt netværk af potentielle investorer, der kunne se og realisere ejendommens fulde værdi.
“Vi oplevede en overvældende interesse for denne enestående ejendom,” udtaler Rasmus Engel fra Gottlieb+Partners. “Det bekræfter, at der fortsat er stor efterspørgsel efter ejendomme med historisk charme og markant udviklingspotentiale i København. Vores off-market strategi sikrede, at vi kunne matche sælgerne – Drost Fonden og Ingeniør William Julius Izard og Hustru Elna Polly F. Izards Velgørenhedsfond – med den rette køber, der deler visionen for ejendommens fremtid.”
Match mellem køber og sælger
For de to erhvervsdrivende fonde, Drost Fonden og Ingeniør William Julius Izard og Hustru Elna Polly F. Izards Velgørenhedsfond, har salget betydet en succesfuld exit fra en betydningsfuld ejendom. Den nye ejer baner vejen for et nyt kapitel for Rosenørns Allé 12, hvor den historiske arkitektur kan genopstå i en moderne kontekst.
Din partner i unikt ejendomssalg
Gottlieb+Partners specialiserer sig i salg af kommercielle ejendomme med komplekse potentialer. Denne transaktion understreger vores evne til at navigere i markedet og levere optimale resultater for vores klienter.
Interesseret i ejendomsinvestering eller salg af din erhvervsejendom? Kontakt Gottlieb+Partners for en uforpligtende dialog om markedet og dine muligheder.